Rodzaje burz

Burza termiczna-ten rodzaj burzy powstaje w wyniku konwekcji bez pomocy bezpośredniego oddziaływania frontu atmosferycznego. Pierwszy etap rozwoju owej burzy to rozbudowywanie się małych chmur cumulus, aż do wielkich cumulonimbusów-czyli chmur burzowych. Burze termiczne mogą być groźne, generować niebezpieczne zjawiska-takie jak choćby trąba powietrzna czy grad. Zazwyczaj występuje od marca do września. Chmury burzowe mogą być tu wysoko rozwinięte i charakteryzować się dużą aktywnością elektryczną.

Burza adwekcyjna-burza, która powstaje przez adwekcje ( napływ ) masy powietrza. Mogą być również groźne. Ten rodzaj burzy jest spotykany najczęściej w klimacie umiarkowanym. Występować może cały rok, zimą oczywiście nie są mocno rozwinięte w kierunku pionowym.

Burza frontowa-jest to najniebezpieczniejszy rodzaj burzy. Mogą trwać całymi nocami i dniami, gdyż na burze bezpośrednio oddziałuje front atmosferyczny. Przyjmować mogą formy linii, lub postaci wielokomórkowej. Zazwyczaj rozwijają się na froncie chłodnym, lecz zdarza się zauważyć burze na froncie ciepłym. Głównym zagrożeniem jest nawalny opad, ponieważ burze mogą się rozwinąć do niewiarygodnych wielkości i padać może intensywnie i długo-dlatego podtopienia stają się bardzo prawdopodobne. Dla sygnatury o kształcie lini niebezpieczny jest mocny wiatr.

Burza wielokomórkowa-występuje, gdy dwie lub więcej komórek burzowych łączy się w zorganizowany układ burzowy. Tego typu burze mogą okazać się groźne i przede wszystkim nieobliczalne.

Pojedyncza komórka burzowa- zwykła burza. Na radarze widoczna jest jedna komórka, w której widoczny jest wyraźnie jeden rdzeń opadowy, lecz zdarzają się przypadki, że zaobserwowano dwa rdzenie opadowe w pojedynczej komórce burzowej.

Bow echo-wyraźna sygnatura na radarze, która przypomina łuk-stąd nazwa. Jest to struktura liniowa, a więc towarzyszy jej mocny wiatr, ale także możliwe jest, że burza ta wytworzy tornado.

Derecho-znów struktura liniowa. Derecho charakteryzuje szereg warunków. By rozpoznać samodzielnie taki układ należy mieć dane dotyczące wiatru, śledzić na radarze burzę. Jednak i tak nawet z tym trudno jest rozpoznać te zjawisko.

MCC-burza wielokomórkowa, która jest nadzwyczaj rozległa, znowu burza musi mieć spełnionych szereg warunków żeby nazwać ją MCC:

-wierzchołki układu muszą mieć temperaturę równą lub niższą niż -32 st. C na powierzchni 100000 km2 lub niższa niż 52 st. C na obszarze 50000km2.

-ekscentryczność układu musi mieć ponad 70%

-czas trwania burzy to co najmniej 6 godzin

MCC najczęściej występuje w Stanach Zjednoczonych.

MCS-podobna struktura do MCS, tylko że nie spełnia powyższych warunków. MCS jest spotykany w Polsce.

Autor: Oskar Hernacki.

 

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s