Trąby powietrzne

Trąby powietrzne, nazywane również tornadami coraz częściej ukazują się w Naszym kraju. Powstanie tego zjawiska wiąże się z np. wahaniem temperatury, ścieraniu się chłodnych i ciepłych mas powietrza. Obecnie trąba powietrzna nazywana jest silnym wirem powietrza, która powstaje w chmurze burzowej Cumulonimbus ( chmura kłębiasto-deszczowa ). Prędkość wiatru w takim wirze może dochodzić do 120 m/s, natomiast prędkość ich przemieszczania to zazwyczaj od 20 do 40 km/h

Trąby powietrze mogą osiągać rozmaite rozmiary. Jeżeli mamy chmurę burzową dobrze zorganizowaną z rotację w pewnej chwili będziemy mogli ujrzeć mały lejek wiru. Taki lej nazywa się lejkiem kondensacyjnym, które bardzo często nie docierają do powierzchni ziemi.

Co to jest lej kondensacyjny ?

Lej kondensacyjny trąby powietrznej to widoczna część tornada, o charakterystycznym, stożkowatym kształcie. Tworzy się na skutek różnicy ciśnień między zewnętrznej, a wewnętrznej części tornada. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące, inaczej nazywane prądem wstępującym wewnątrz  tornada ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości, niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka tornada. Przy założeniu, że wznoszące się powietrze ma taką samą wilgotność w całej objętości, powietrze bliżej środka tornada osiąga najwyższy punkt rosy na niższej wysokości niż powietrze znajdujące się dalej. Dalsze wznoszenie powietrze prowadzi do kondensacji i powstania widocznej chmury, ponieważ ciśnienie jest niższe w osi tornada, im dalej od tej linii, tym wyżej znajduje się punkt rosy prądu wstępującego – stąd bierze się charakterystyczny kształt leja.

Skala Torro odznaczająca się tylko i wyłącznie w Europie

T0 – do 61-86 km/h

T1 – do 87-115 km/h

T2 – do 116-147 km/h

T3 – do 148-184 km/h

T4 – do 185-220 km/h

T5 – do 221-259 km/h

T6 – do 260-299 km/h

T7 – do 300-342 km/h

T8 – do 343-385 km/h

T9 – do 386-432 km/h

T10 – do 433-485 km/h

T11 – do 483-515 km/h

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s