Aktualna sytuacja i prognoza burzowa na piątek

burza_piorun_wp_600Przez Nasz kraj wędruje pofalowany front atmosferyczny, który przemieszcza się powoli na wschód. Front jest blokowany przez układ wysokiego ciśnienia, znajdujący się nad Rosją. Dzięki temu do Polski napływa gorąca zwrotnikowa masa powietrza z południa, dlatego w dzisiejszym dniu mogliśmy ujrzeć temp. dochodzącą do 30 stopni Celsjusza. Linia frontu oddzielającego dwie różne masy powietrza i zbieżność wiatru sprawiła/sprawi, że nad Polską uformowały/uformują się burze, które nie będą bardzo gwałtowne.

Aktualnie komórki burzowe znajdują się na Pomorzu, Kujawach, Wielkopolsce i Opolszczyźnie. Niewielkie komórki burzowe formują się w woj. Lubuskim i Zachodniopomorskim oraz Dolnym Śląsku. Burzom towarzyszy intensywny opad deszczu do 30-35 mm, wiatr do 90 km/h i lokalnie pojawiają się opady gradu do 2-3 cm. Analiza radarów i zdjęć satelitarnych pokazuje jak wolno przemieszcza się front, dlatego w niektórych miejscach z powodu opadów mogą powstać lokalne zalania i podtopienia. W dzisiejszej prognozie burzowej, którą opracowałem opisał, że komórki burzowe będą przemieszczać się wolno z powodu słabego przepływu powietrza w dolnej troposferze. Prawie identyczną sytuację będziemy mieli w dniu jutrzejszym tj. piątek 05.07.2013.

Z godnie z analizą modeli numerycznych najładniejsze i Słoneczna pogoda od kilku dni panuje na wschodzie Polski. Promienie Słoneczne bardzo mocno ogrzewają powierzchnię ziemi co powoduje zwiększenie temperatur do 30 stopni Celsjusza.

Dzisiejszej nocy burz należy spodziewać się tam, gdzie będzie jeszcze panowała podwyższona niestabilność atmosfery i warunki termodynamiczne. Burze nie będą bardzo gwałtowne dlatego możemy spodziewać się deszczu do 25-30 mm, wiatru do 80 km/h i lokalnie opady gradu do 0,5-1 cm. Noc pod względem temperatur zapowiada się ciepło. Temperatury będą wynosić do 16-17 stopni Celsjusza na wschodzie. Niewiele chłodniej na zachodzie do 14 stopni Celsjusza, najchłodniej na Wybrzeżu do 11-12 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz silny i porywisty z północnego-zachodu i południowego-zachodu. W piątkowy dzień przez Nasz kraj będzie przemieszczał się front atmosferyczny z burzami. Modele przewidują, że największa chwiejność termodynamiczna będzie występowała na północy, centrum i południu kraj, gdzie może dochodzić do 1400 J/kg, a przy słąbych warunkach kinematycznych (DLS <5 m/s, SRH <50 m2/s2) burze nie powinny budować się większe klastry. W czasie przemieszczania się burz, które będą stacjonarne będzie padał deszcz do 30-35 mm, wiatr do 90 km/h i lokalnie opady gradu do 3 cm.

Autor: Arkadiusz Drozd, projekt ” Storm Poland “, godz: 21:30

Advertisements