Pofalowany front atmosferyczny i dosyć gwałtowne burze

Pofalowany front atmosferyczny, aktualnie znajduje się nad Niemcami, który stopniowo przemieszcza się w stronę Polski, na którym występują komórki burzowe, które lokalnie są aktywne elektrycznie. Na zachodzie Naszego kraju przechodzą w tej chwili wyładowania atmosferyczne, które przynoszą opad deszczu do 30 mm, wiatru do 80 km/h i lokalnie gradu do 2 cm.

image_b_pl

W dniu jutrzejszym tj. wtorek 02.07.2013 w części zachodniej i północnej, jak przewidują to modele numeryczne będzie oddziaływał pofalowany front atmosferyczny z dawką burz. Burze w tej części kraju mogą być gwałtowne z powodu dosyć silnej zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery.

Rtavn309_png_750x750_q85

Na omawianym froncie i strefie zbieżności wiatru będzie wzrastała wartość chwiejności termodynamicznej, która będzie wynosiła do 1200 J/kg. Burze mogą przybierać charakter dobrze zorganizowanych komórek burzowych, które będą przybierać formy wielokomórkowe. Niewykluczone, że pojawi się linia burz. Tak jak przewidują modele ( parametr CAPE ) największe zagrożenie ze strony burz będą mieli mieszkańcy północnych i zachodnich regionów, ale także: środkowych, południowo-zachodnich, południowych i północno-wschodnich

cape_10

Podczas przechodzenia burz wielokomórkowych i całej formacji linii komórek burzowych, głównym zagrożeniem będzie opad deszczu, gdzie wartość PW może dochodzić do 30 mm, a także opad gradu do 3 cm i wiatr, który będzie wiał w porywach do 90 km/h. Z powodu dobrych warunków kinematycznych burze będą powstawać od godzin porannych i będą trwać do pierwszej części nocy .