Prognoza na dwa tygodnie

29_rozwZ okresu chłodnego przechodzimy na dynamiczny okres ciepłej pogody. Pogoda będzie zróżnicowana pod względem temperatur. Raz do Polski będzie napływać chłodniejsze powietrze, a raz cieplejsze. Nie zabraknie także Słońca, ale w pierwszej dekadzie lipca będziemy zmagać się z większym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu i burzami.

Jeszcze jutro ( 01.07.2013 ) nad Polską będzie zalegać chłodna polarno-morska masa powietrze, a co za tym idzie temperatury nie będą zachwycające. Temperatura na poniedziałek będzie osiągać od 17-18 stopni Celsjusza na północy, 23-24 stopni Celsjusza na zachodzie do 20-22 stopni Celsjusza w centrum. Za taką temperaturę będzie odpowiadał układ wysokiego ciśnienia, ale nie na długo. Już nocą z poniedziałku na wtorek wyż będzie spychany bardziej na wschód Europy z powodu rozległych niżów, które dominują na zachodzie. W ten sposób do Polski we wtorek zacznie napływać ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Modele numeryczne przewidują, że w połowie tygodnia będziemy mogli ujrzeć do prawie 30 stopni Celsjusza ( głównie na wschodzie ) chłodniej będzie na Wybrzeżu do 22 stopni Celsjusza. Nie zabraknie także Słońca i burz. Już jutro, wtorek i środę burze pojawiać się będą na zachodzie, północy i częściowo w centrum, a w czwartek i piątek na pozostałym obszarze.

Do końca tygodnia nad Naszym krajem będą przechodziły fronty atmosferyczne. Od weekendu sytuacja pogodowa będzie ulegać istotnym zmianom. Blisko Polski rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia, który będzie sprowadzał do Polski chłodne powietrze. Jak wyż to i więcej Słońca, mało opadów i burz. Temperatura w weekend będzie osiągać od 18-19 stopni Celsjusza na Wybrzeżu do 23-24 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze.

Do 13 lipca według modeli pogoda nie ulegnie większej zmiany. Wyż, który będzie znajdował się nad północno-zachodnią i północną częścią Europy nadal będzie sprowadzał chłodne polarno-morskie powietrze. Temperatury w ciągu dnia będą oscylować do 24 stopni Celsjusza w głębi Polski do 17-18 stopni Celsjusza na Wybrzeżu. Nocami temperatury będą spadać poniżej 15 stopi Celsjusza.

Od 14 lipca zaczną się już zmiany. Układ wysokiego ciśnienia będzie wypchnięty na wschód, oddając miejsce układom niskiego ciśnienia, a to sprawi, że do Polski znów zacznie płynąć ciepłe zwrotnikowe powietrze, będzie padać i grzmieć. Burze lokalnie mogą być gwałtowne.

Jest to jak na razie daleka prognoza, a do 15 lipca mamy jeszcze sporo czasu. Zachęcamy do śledzenie Naszego portalu, a przede wszystkim prognozy sił i aktywności zjawisk burzowych, oraz ostrzeżeń. ( Mapa pojawi się już jutro przed godziną 21:00 )