W weekend możliwe lokalne burze

Nasz kraj w jutrzejszym dniu znajdzie się w zasięgu układu niskiego ciśnienia, wraz z długą falą geopotencjalną,która jest połączona wraz z napływami chłodnych mas polarno-morskiego powietrza.

GEOP_09

Mapa synoptyczna na sobotę 29 czerwca 

emtbkna

Analizując modele numeryczne na dwa weekendowe dni możemy stwierdzić, że we fali górnej temperatura będzie osiągała do -20 stopni Celsjusza na 500 hPa. Z powodu nagrzania gruntu, gdzie temperatury mogą dochodzić do 24 stopni Celsjusza oraz zwiększenia gradientu temperatur, doprowadzi do wzrostu parametru CAPE – 700 J/kg, co będzie sprzyjać powstawaniu chmur burzowych i komórek burzowych noszące ze sobą opady deszczu do 30 mm, wiatr do 60-70 km/h i lokalnie, ale w mniejszym stopniu opad gradu do 1 cm. W dniu jutrzejszym największą szansę na burzę będą mieli mieszkańcy regionów zachodnich, południowych, częściowo centralnych i północnych. W niedziele burze mogą się tworzyć na wschodzie + południe kraju.

Zapraszam na jutrzejszą prognozę sił i aktywności burz dla Polski, która zostanie wydana dnia jutrzejszego. Śledźcie Nas na bieżąco, a będziecie o wszystkim wiedzieć. 🙂

Advertisements