Słabe burze i ocieplenie

02520100721230033filterOd poniedziałku ( 24.06.2013 ) do Naszego kraju napływa chłodna masa powietrza, która sprawia, że temperatury nie są zbyt zachwycające. Pogoda ma się zmieniać już w tym tygodniu i pojawią się zjawiska burzowe, które będą słabe. Już dziś bardzo słabe komórki burze wypiętrzyły się na krańcach Polski północno-zachodnich i tam pada i chwilami grzmi. W nowym tygodniu, burz możemy spodziewać się więcej, a to za sprawą napływu cieplejszych mas powietrza i wilgoci. Temperatur nie prognozujemy do 30 stopni Celsjusza, ale zapewniamy, że będzie ciepło.

Dwa dni weekendu zapowiadają się chłodne, ale mogą pojawiać się zjawiska burze o charakterze słabym. Najwięcej pojedynczych komórek burzowych możemy spodziewać się na północnym-zachodzie, zachodzie oraz na południowym-zachodzie, gdzie burze mogą produkować kilka wyładowań i opady deszczu. Na pozostałym obszarze prognozowany jest lokalny opad deszczu, ale bardziej powinno być spokojnie. W ostatni dzień weekendu pojawiać się będzie więcej opadów głównie na wschodzie i południu kraju, a w poniedziałek nad Morzem i Pomorzu. Temperatura nie będzie dosyć zaskakująca ponieważ na zachodzie w niedzielę prognozujemy do zaledwie 18 stopni Celsjusza, w nocy temperatury będą spadać do 10 stopni Celsjusza

Przechodząc do wtorku będziemy mieli więcej zmian w przebudowie barycznej. Niż, który będzie znajdował się nad Wielką Brytanią i wyż, który będzie dominował nad Rosją. Po środku tych układów, do Naszego kraju będzie napływała cieplejsza masa powietrza, która będzie zmieniać kierunek z zachodniego na południowy-zachód. Temperatury nieco podrosną do 27 stopni Celsjusza. Nocą również będzie podnosić się temperatura do 15 stopni lokalnie do 16 stopni Celsjusza.

Napływ cieplejszego i wilgotnego powietrza sprawi, że będą występować zjawiska burzowe na froncie atmosferycznym. Z powodu, że układy niskiego ciśnienia będą ściśle wędrować koło Polski, dlatego możemy spodziewać się słabych/umiarkowanych burz. Pod koniec przyszłego tygodnia nad wschodnią Europą rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia, który będzie sięgał klinem Nasz kraj i z tego powodu do Polski znów będzie napływać chłodniejsza masa powietrza.

Reasumując. Raz pogoda będzie chłodna i deszczowa, a raz cieplejsza i burzowa. Typowa aura pogodowa dla strefy umiarkowanej

Advertisements